ARS/Rescue Rooter National Hoopfest (Tampa) kicks off this weekend at Berkeley Prep w/ a LOADED Lineup

The ARS/Rescue Rooter National Hoopfest (TAMPA) is set to take place Friday, February 1st through Saturday, February 2nd at Berkeley Preparatory in Tampa, Florida.

IMG_1763

The multi-city basketball tournament (D.C., Dallas, Memphis, Tampa) is designed to match National recognized basketball programs against some of the area’s top teams. The ARS/Rescue Rooter National Hoopfest also serves as a fundraiser for St. Jude Children’s Research Hospital- in their initiative to give back – “because this is much bigger than basketball.”

This year, ESPNU will televise one of the most anticipated matchups of the year, Oak Hill Academy (VA) vs Montverde (FL) at 4:30pm Eastern Time.

“The tournament is a unique opportunity for people to see the nation’s best talent in a series of games- Travis Haddock (Event Director). With over 20 ESPN ranked high school prospects gearing up to play this weekend in Tampa, I would have to admit, this is definitely a lineup of the Nation’s best.

 

Click link to watch full games and highlights on BallerTV Live Stream:  ARS National Hoopfest Live Stream

ballertvlogo

SCHEDULE: 

Friday, Feb 1st @ Berkeley Prep

5:00pm: Orlando Christian Prep vs Tampa Prep

6:30pm:  Huntington Prep (WV) vs Berkeley Prep

8:00pm: Montverde Academy vs IMG Academy (post grad)

 

Saturday, Feb 2 @ Berkeley Prep 

11:00am: St. Pete vs West Oaks

12:45pm: Tampa Catholic vs The Village

2:30pm: Berkeley Prep vs University School

**4:30pm Montverde Academy vs Oak Hill Academy (ESPNU game)**

6:00pm: Oak Ridge vs Huntington Prep

*** To purchase tickets click link: ARS National Hoopfest TAMPA

For more information email: HaddockSports@hotmail.com

 

 

 

 

Nina Zavala

Nina Zavala Group

 

Nina Zavala Group Logo

McDonalds announced as a sponsor for the 8th Annual Thanksgiving Hoopfest

Hoopfest, who has featured 50 State Championship teams, 20 McDonald All-Americans, and 10 NBA Players announced the sponsorship with McDonalds.

September 27, 2016 (Dallas, TX) – The 8th Annual Thanksgiving Hoopfest will once again set the stage for some of the Nations top talented High School boys, and recently added field- girls, to showcase their basketball skills. The event will take place at the Sandra Meadows Arena in Duncanville on Friday, November 25th and Saturday, November 26th.

“We are extremely excited to be able to partner with McDonalds. With Hoopfest featuring multiple McDonald All Americans over the years, the synergy seemed fitting and we are looking forward to it.”- Hoopfest Director, Glenn Smith

The tournament schedule, releasing on Monday, October 3, 2016, has garnered much anticipation. Match-up debates via social media has delivered the tone for this years’ event, as fan enthusiast eagerly await.

The committed boys teams: Findlay Prep (Las Vegas, Nevada), Westlake (Austin, Texas); Carver (Ala.) Cedar Hill (Texas), Steele (Cibolo, Texas); Columbus (Miss.); Dallas Lincoln; Dallas Kimball, Dallas Skyline, Duncanville (Texas); Trinity (Euless, Texas), Hall (Ark.); Lafayette Christian (Lafayette, La.); Timberview (Mansfield, Texas); North Crowley (Texas); Prestonwood (Texas); Putnam City (Okla.); and South Garland (Texas).

Committed girls teams include event host Duncanville (Texas), Argyle (Texas), Dallas Lincoln, Liberty (Frisco, Texas), Mansfield Legacy (Texas), Timberview (Mansfield, Texas). Murrah High School (Jackson, MS).

 

Click here to Purchase Thanksgiving Hoopfest Tickets

Media Credentials email: NinaZavalaGroup@gmail.com

###

hoofest-promo-flyer-1

 

Nina Zavala
214.686.4251NinaZavalaGroup@gmail.com

7th Annual Back to School Shootout Saturday, October 1 in Duncanville

D/FW Metroplex Hoops and Snoop Johnson Basketball present the “2016 Back to School Shootout”, taking place Saturday, October 1 @ Duncanville High School (900 W. Camp Wisdom Rd. Duncanville, TX 75116).  Over 30 teams will showcase their skills in this years’ tournament.

back to school shootout.png

 

Event Contact: Glenn Smith  214-773-1016   MetroplexHoops@gmail.com

 

SCHEDULE

Gym #1

Little Elm vs.  Sachse                          10:00 am

Duncanville vs.  Kimball                    11:00 am

Mansfield Legacy vs.  Desoto            12:00  pm

Duncanville vs.  Midlothian               1:00  pm

Desoto vs.  Plano East                          2:00 pm

Duncanville vs. Lancaster                   3:00  pm

Midlothian vs.  Kimball                        4:00  pm

North Crowley vs.  Crowley                 5:00 pm

Midlothian vs.  Waco University        6:00 pm

 

Gym #2

Desoto vs Coppell             10:00 am

Lancaster vs Waco University        11:00 am

Little Elm vs Red Oak            12:00 pm

Waco University vs Lubbock Estacado    1:00 pm

API vs Keller Central             2:00 pm

Lubbock Estacado vs Sam Houston      3:00 pm

Berkner vs South Garland                   4:00 pm

Lancaster vs Lubbock Estacado         5:00 pm

Kimball vs Sachse                          6:00 pm

 

Gym #3                                                                                               

API vs.  Berkner                             10:00  am

Universal Academy vs. Sam Houston   11:00 am

API vs.  Crowley                     12:00 pm

Arlington Sequin vs.  Village Tech         1:00 pm

North Crowley vs. South Garland          2:00 pm

FW Christian vs.  Little Elm                    3:00 pm

Sachse vs.  Keller Central                        4:00 pm

Coppell vs.  Mansfield Legacy                5:00 pm

Bishop Lynch vs.  Keller Central            6:00 pm

 

Gym #4

Plano East vs South Garland                10:00 am

Arlington Sequin vs Terrell                   11:00 am

Berkner vs North Crowley                      12:00 pm

Universal Academy vs FW Christian      1:00 pm

Berkner vs  Crowley                        2:00 pm

Terrell  vs Village Tech                    3:00 pm

Red Oak vs Universal Academy      4:00 pm

Arlington Lamar vs Sam Houston      5:00 pm

FW Christian vs Red Oak                    6:00 pm

 

Gym #5

Mansfield Legacy vs. Arlington Lamar     10:00 am

South Hills vs.  Dallas Can Academy         11:00 am

Arlington Lamar vs.  Bishop Lynch           12:00 pm

South Hills vs.  Irving Nimitz                 1:00 pm

Coppell vs.  Bishop Lynch                        2:00 pm

Dallas Can Academy vs.  Irving Nimitz     3:00 pm

Arlington Sequin vs. South Hills            4:00 pm

Terrell  vs.  Dallas Can Academy             5:00 pm

Village Tech vs.  Irving Nimitz                 6:00 pm

 

 

 

 

Nina Zavala
214.686.4251
NinaZavalaGroup@gmail.com